مصاحبه، مشاور رئیس جمهور عراق: اولویت صالح حفظ منافع و ثبات عراق است، چرا نامزد البناء به مجلس معرفی نشد؟

به گزارش مجله فوتبال، مشاور رئیس جمهوری عراق تاکید نمود که اولویت برهم صالح برای معرفی نامزد نخست وزیری این کشور توجه به رهنمودهای مرجعیت عالی، درخواست های تظاهرات کنندگان و رضایتمندی جریان های سیاسی است.

مصاحبه، مشاور رئیس جمهور عراق: اولویت صالح حفظ منافع و ثبات عراق است، چرا نامزد البناء به مجلس معرفی نشد؟

هاوژین عمر مشاور برهم صالح رئیس جمهوری عراق در تبادل نظر با خبرنگار مجله فوتبال در مورد نامه اخیر وی به مجلس گفت: نامه برهم صالح به مجلس عراق با مضمون استعفا نبوده است، اما در آن اعلام شده است که اگر از دید نمایندگان مجلس عراق عدم معرفی نامزد فراکسیون البناء نقض قانون اساسی باشد وی آماده کناره گیری از سِمت ریاست جمهوری خواهد بود.

مشاور برهم صالح تاکید نمود که شرایط کنونی عراق، تناقض گویی های مجلس در معرفی فراکسیون اکثریت و درخواست 170 نماینده جهت معرفی نامزد مستقل، در تاخیر پیش آمده در معرفی نامزد نخست وزیری عراق موثر بوده است.

مشروح این تبادل نظر را در ادامه مشاهده می کنید:

مجله فوتبال: رئیس جمهوری عراق با امتناع از معرفی نامزد فراکسیون البناء به عنوان نخست وزیر جدید این کشور نامه ای را با عنوان اعلام آمادگی برای استعفا به مجلس ارسال کرد که تفسیرهای متفاوتی از آن به عمل آمده است. علت اتخاذ چنین موضع گیری از سوی برهم صالح در این برهه خطیر از تاریخ عراق چیست؟

هاوژین عمر: عراق شرایط حساسی را می گذراند، تظاهرات و اعتراضات مردمی چند ماه است که ادامه دارد، دولت عراق آنگونه که لازم و شایسته بود نتوانست به درخواست های تظاهرات کنندگان عراقی جامه عمل بپوشاند، در چنین شرایطی بود که این تظاهرات به خشونت کشیده شد و درخواست هایی از جمله برگزاری انتخابات زودهنگام و تغییر کابینه مطرح شد و در نهایت عادل عبدالمهدی نیز از سمت خود به عنوان نخست وزیر استعفا کرد. اکنون ضروری است که جایگزینی برای نخست وزیر مستعفی از سوی رئیس جمهوری و از فراکسیون اکثریت مجلس نامزد شود تا در مهلت قانونی 30 روزه، عراق دارای کابینه جدید شود.

تداوم اعتراضات مردمی شرایط ویژه ای را بر عراق حکمفرما نموده است، بنابراین معین نخست وزیر جدید مانند دوره های گذشته، عادی و آسان نخواهد بود. تظاهرات کنندگان عراقی شروطی را برای نامزد جدید نخست وزیری اعلام نموده اند، به عنوان نمونه، این فرد نباید سمتی در کابینه های گذشته عراق داشته باشد و مواردی از این قبیل. رئیس جمهوری عراق با توجه به شرایط حساس کشور و درخواست های تظاهرات کنندگان از معرفی نامزد فراکسیون اکثریت خودداری کرد. برهم صالح خواهان معرفی نامزدی است که تلفیقی از رهنمودهای مرجعیت، شروط تظاهرات کنندگان و رضایت جریان های سیاسی را داشته باشد.

نامه رئیس جمهوری به مجلس تاکید بر ضرورت معین چنین نامزدی است و در آن به علت عدم معرفی اسعد العیدانی استاندار سابق بصره نیز اشاره شده است. این نامه به هیچ عنوان استعفا نبوده است بلکه در آن تاکید شده است که اگر چنین اقدامی به منزله نقض قانون اساسی باشد آماده استعفا از سِمت ریاست جمهوری خواهد بود. جریان های شاخص عراق هم از موضعگیری رئیس جمهور که در راستای حفظ آرامش عراق بوده است حمایت نموده اند.

مجله فوتبال: سوال دوم به علل امتناع رئیس جمهوری عراق از معرفی نامزد ائتلاف البناء به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس این کشور برمی شود که تا حدودی در پاسخ سوال نخست به آن اشاره نمودید. آیا علت خاص دیگری در این موضعگیری برهم صالح دخیل است؟

هاوژین عمر: رئیس جمهوری عراق بر اساس قانون اساسی این کشور دارای اختیاراتی است. در مرحله گذشته که طی نامه ای رسمی از مجلس درخواست معرفی فراکسیون اکثریت را بیان کرد پاسخ های متنوع و متناقضی از سوی مجلس به ریاست جمهوری واصل شده است، اطلاعات رسیده از مجلس به بیش از یک فراکسیون به عنوان فراکسیون اکثریت اشاره داشته است، به عنوان نمونه، در نامه ای که با امضای معاون اول مجلس عراق به ریاست جمهوری رسیده است فراکسیون سائرون را به عنوان فراکسیون اکثریت معرفی نموده است. در نامه دیگری هم فراکسیون البناء وابسته به آقای هادی عامری فراکسیون اکثریت شناخته شده است. افزون بر این نیز نامه ای با امضای بیش از 170 نماینده مجلس به رئیس جمهوری عراق ارسال شده است که درخواست نموده اند در این شرایط شخص مستقلی را به عنوان نامزد احراز پست نخست وزیری به مجلس معرفی کند. چنین شرایطی در عدم معرفی نامزد البناء تاثیرگذار بوده است.

مجله فوتبال: آیا برنامه تعیینی از سوی رئیس جمهوری عراق با هدف عبور از بحران کنونی این کشور وجود دارد یا نه؟

هاوژین عمر: برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق حتی قبل از آغاز تظاهرات مردمی بر لزوم تغییرات بنیادین تاکید داشت و این مهم را بارها در نشست های اجرا شده با حکومت و مجلس مطرح نموده بود. به اعتقاد وی عراق پس از غائله داعش به بهبود شرایط مالی، ارائه خدمات رسانی مناسب به مردم، رسیدگی به احتیاجهای اولیه آنان، اهمیت به صنعت و تولیدات داخلی احتیاج دارد. رئیس جمهور به همین مناسبت سعی بر تهیه طرح هایی برای ارائه به مجلس داشت که از مهمترین آنها می توان به شورای عالی عمران و سازندگی عراق اشاره نمود، حتی بر آمادگی حضور در مجلس و ارائه جزئیات لازم این طرح به اعضای مجلس تاکید نمود. بنابراین پیش از آغاز تظاهرات، اصلاحات مالی به عنوان لازمه عبور عراق از مرحله پسا داعش مطرح بود، هدف اصلی از این اصلاحات پیشنهادی تنها رضایتمندی مردم بود.

رئیس جمهوری با پایبندی به قانون اساسی عراق نشان داده است که منافع ملی برای وی از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است و بنابراین آماده نیست که علیه کشور همسایه عراق وارد ائتلاف با کشور دیگری شود. چنین برداشت هایی نمی تواند نشان دهنده واقعیت ها باشد.

در شرایط کنونی عراق درخواست های مردم، مرجعیت عالی و جریان های سیاسی تعیین است که می توان آن را در تشکیل کابینه ای موقت با هدف زمینه سازی برای انتخابات زودهنگام خلاصه کرد و رئیس جمهوری نیز بر چنین خواسته ای تاکید دارد. تنها مشکل پیش رو هم در معین نامزد نخست وزیری است که امیدواریم با درایت جمعی حل و فصل شود تا عراق از بحران کنونی و آینده نگران کننده آن نجات یابد.

مجله فوتبال: گفته می شود که مواضع اخیر برهم صالح به ویژه در عدم معرفی نامزد فراکسیون البناء به مذاق آمریکایی ها خوش آمده است. آیا می توان گفت که رئیس جمهوری عراق تحت فشار واشنگتن به چنین سیاستی متوسل شده است؟

هاوژین عمر: آنچه که برای برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق اهمیت دارد حفظ منافع ملت و دولت این کشور است. رئیس جمهوری با پایبندی به قانون اساسی عراق نشان داده است که منافع ملی برای وی از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است و بنابراین آماده نیست که علیه کشور همسایه عراق وارد ائتلاف با کشور دیگری شود. چنین برداشت هایی نمی تواند نشان دهنده واقعیت ها باشد. در نشست ریاض و حتی در نشست سران اتحادیه عرب با اظهارنظرهایی که بیان کرد از سوی بعضی ها به حمایت و نزدیکی به سیاست های ایران متهم شد. ایران و عراق دو کشور همسایه با سلسله منافع مشترکی هستند، ضمن اینکه عراق با آمریکا هم دارای روابطی است و منافع این دو کشور هم در وجود عراق با ثبات و آرام است و سیاست و عملکرد برهم صالح هم تنها با هدف حفظ منافع و آرامش عراق است و هیچ گاه علیه منافع کشور دیگری نخواهد بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مصاحبه، مشاور رئیس جمهور عراق: اولویت صالح حفظ منافع و ثبات عراق است، چرا نامزد البناء به مجلس معرفی نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، مشاور رئیس جمهور عراق: اولویت صالح حفظ منافع و ثبات عراق است، چرا نامزد البناء به مجلس معرفی نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید