مایت یا هیره چیست و روی صورت تان چه می نماید؟

خبرنگاران: ترس برتان ندارد، اما شما عنکبوت های زیادی در شکاف های ریز ریشه کُرک های صورت تان دارید که در فعالیت اند و با ولع، از چربی های طبیعی پوست تان تغذیه می نمایند. البته شاید هم حق دارید بترسید، اما هیچ مسئله ای وجود ندارد و شما هم تقصیری ندارید. این عنکبوت ها یا آراچنید های ساس مانند به نام مایت های صورت معروفند و زندگی آرام و صلح جویانه ای در حفره ها و منافذ پوست بیشتر انسان ها دارند. این مایت ها در پوست نوزاد ها پیدا نمی شوند و این باور وجود دارد که به واسطه تماس با مادر به کودک منتقل می شوند.

مایت یا هیره چیست و روی صورت تان چه می نماید؟

این موجودات خزنده چندش آور، هشت پا دارند و اغلب، شفاف و با اندازه های میکروسکوپی هستند؛ چیزی حدود سه دهم میلیمتر. این مایت ها در نزدیکی ریشه فولیکول های مو های صورت هم در مردان و هم در زنان زندگی می نمایند و درون منافذ خود را مخفی می نمایند.

حالا این موجودات چه اصراری دارند که فشرده به هم در این منافذ ریز زندگی نمایند؟ دسترسی آسان به سبیوم ها یا همان چربی هایی که پوست تان برای هیدراته نگه داشتن پوست ترشح می نمایند. سبیوم توسط غددی که درون حفره های پوست تان قرار دارند فراوری می شوند، یعنی نزدکی ریشه فولیکول های مو. مایت ها شب ها که شما در خواب هستید با تونل زدن در منافذ پوست به دنبال این غذا های چرب می گردند، اما روز ها به روی سطح پوست می خزند تا جفت گیری نمایند. بله، شب ها که می خوابید مایت ها پارتی شبانه روی صورت تان راه می اندازند و شما دعوت نیستید!

مایت های صورت معمولا جذب بزرگ ترین حفره های پوست بدن تان می شوند که شامل منافذ پوست در اطراف گونه ها، بینی و پیشانی می گردد. طبق مطالعه ای در سال 1992، فولیکول هایی که دچار عفونت شده اند می تواند به یکباره، شش مایت را در خود جای دهند که البته هنوز هم جا برای مایت های بیشتر باقی می ماند! هر مایت می تواند تا دو هفته زنده بماند. این مایت ها هیچ خطری برای انسان ندارند مگر اینکه تعدادشان خیلی زیاد گردد که می توانند گاهی منجر به یک بیماری به نام دمودیکوزیس یا انگل دمودکس شوند. دمودیکوزیس در انسان می تواند کهیر یا عارضه هایی قرمز یا سفید رنگ روی پوست ایجاد کند که اغلب با افت واکنش ایمنی در بدن مرتبط است.

اما این اتفاق به ندرت می افتد و بیشتر افراد سال های سال زندگی مسالمت آمیزی با مایت های صورت خود دارند. تصور کنید: شما در طول زندگی تان و روی بینی تان به عنوان یک میزبان، به صد ها نسل از مایت های چربی دوست خدمت می کنید! اگر پذیرفتن این واقعیت برای تان خوشایند نیست این طور فکر کنید که بعد از اینهمه مهمانی که مایت ها روی صورت تان برگزار می نمایند، شما به عنوان میزبان هرگز مجبور نیستید صورت تان را تمیز کنید، چون این موجودات ریز هیچ مدفوعی فراوری نمی نمایند و ضایعات خود را در بدن شان ذخیره می نمایند تا طول عمر کوتاه شان بیشتر گردد! رفتار خوبی است، اینطور نیست؟!

منبع: livescience

منبع: برترین ها

به "مایت یا هیره چیست و روی صورت تان چه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایت یا هیره چیست و روی صورت تان چه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید