آیا آمریکا جنگ هیبریدی را علیه ایران شروع نموده است؟

به گزارش مجله فوتبال، کارشناس مسائل سیاسی گفت: دولت ترامپ خاصه در دو سال اخیر و بعد از خروج از برجام، شیوه هایی مختلف و ابزارهایی متفاوت را برای اعمال فشار به ایران مورد استفاده قرار داد.

آیا آمریکا جنگ هیبریدی را علیه ایران شروع نموده است؟

به گزارش گروه بین الملل مجله فوتبال، سیدرضا میرطاهر کارشناس مسائل سیاسیبا حضور در برنامه گفت وگوی سیاسی رادیو گفت وگو با اشاره به تقسیم بندی جنگ ها در دنیا اظهار کرد: تا قبل از رواج جنگ ترکیبی از سال 2014 به بعد، جنگ ها به دو بخش کلاسیک و چریکی تقسیم بندی می شد.

وی افزود: بسیاری جنگ ها تا قبل از جنگ دنیای دوم در رده جنگ های کلاسیک جای می گرفت ولی بعد از گسترش نهضت های آزادی بخش جنگ های نامنظم یا شورشی رخ داد که بین گروه های چریکی چپ و دولت های وابسته به غرب رواج داشت.

میرطاهر نوع جدید این جنگ را به بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 متعلق دانست که مصداق شاخص آن ظهور گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش و جبهه النصره بود.

این کارشناس مسائل سیاسی وارد آوردن حداکثر تلفات انسانی و مادی را دو هدف اصلی این گروه های تروریستی دست نشانده غرب مطرح کرد.

جنگ هیبریدی چیست؟

میرطاهر در ادامه درگیری اوکراین و روسیه و نوع امکانات به کاربرده شده از سوی روس ها را آغازی بر جنگ ترکیبی دانست و افزود: در جنگ هیبریدی با نوعی راهبرد نظامی پیچیده سروکار داریم که ترکیبی از نبردهای سایبری، مالی، روانی و اطلاعاتی است.

وی ادامه داد: عناصر مختلف قدرت در جنگ ترکیبی به صورت شبکه ای و پیچیده وارد عمل می شوند و لذا تأثیر این نوع جنگ نسبت به سایر جنگ ها بیشتر است.

میرطاهر در پاسخ به این سؤال که آیا جنگ امروز ایران و آمریکا ترکیبی است و دولت ها چه نقشی در این بین دارند، اظهار داشت: در برهه کنونی بیشتر با جنگ ترکیبی آمریکا علیه ایران روبه رو هستیم و ما در مقام دفاع عمل می کنیم.

نقش دولت ترامپ در جنگ ترکیبی

وی با ابراز اینکه دولت ترامپ از کلیه شیوه ها برای تضعیف نظام ایران بهره گیری می نماید، افزود: دولت ترامپ خاصه در دو سال اخیر و بعد از خروج از برجام، شیوه هایی مختلف و ابزارهایی متفاوت را برای اعمال فشار به ایران مورد استفاده قرار داد.

میرطاهر یادآور شد: بعد از اینکه ترامپ بیان کرد از برجام خروج می نماید، همزمان شاهد اعلام سیاست رسمی دولت آمریکا علیه ایران بودیم که تحت عنوان فشار حداکثری شناخته می گردد و در این چارچوب تأکید اصلی سیاست ترامپ بر افول قدرت مالی است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می توان دنیا بدون هژمون را متصور بود یا خیر، گفت: همه نظام های بین الملل شاهد حضور قدرت های برتر هستند؛ البته هژمونی به معنای اعمال نفوذ است نه قدرت!

میرطاهر افزود: در دوره جنگ سرد دو ابرقدرت وجود داشت ولی در دوره پسا جنگ سرد، آمریکا مدتی ابرقدرت بود و امروز نظام بین الملل به سمت چندقطبی در حال حرکت است و لذا واقعیت نظام بین الملل نیازمند وجود قدرت های متکثر است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آیا آمریکا جنگ هیبریدی را علیه ایران شروع نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمریکا جنگ هیبریدی را علیه ایران شروع نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید