وعده های توخالی برای جبران ضرر سهامداران صندوق پالایشی

به گزارش مجله فوتبال، وعده دولت برای جبران ضرر سهامداران آن، هنوز جبران نشده است. سهامدارانی که حدود یک سال پیش سهام این صندوق ها را خریده بودند تا به گفته فرهاد دژپسند، وزیر وقت امور مالی و دارایی بین آحاد جامعه توزیع عادلانه ثروت صورت گیرد.

وعده های توخالی برای جبران ضرر سهامداران صندوق پالایشی

به گزارش گروه مالی مجله فوتبال، سی ام شهریورماه پذیره نویسی پالایش یکم، یکی از صندوق های ETF دولتی یکساله می گردد، اما وعده دولت برای جبران ضرر سهامداران آن، هنوز جبران نشده است. سهامدارانی که حدود یک سال پیش سهام این صندوق ها را خریده بودند تا به گفته فرهاد دژپسند، وزیر وقت امور مالی و دارایی بین آحاد جامعه توزیع عادلانه ثروت صورت گیرد، بعد از خریدن این صندوق ها نه تنها سودی عایدشان نشد بلکه سهامشان از رقمی که خریده بودند هم کم ارزش تر شد.

پس از آن بود که سیاستگذار وعده داد زیان خریداران این صندوق به نوعی جبران خواهد شد. حالا داود رزاقی، مدیر صندوق پالایش یکم درباره زمان جبران ضرر سهامداران پالایش یکم اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که آن ها تنها مدیر اجرایی هستند و تا به امروز مصوبه ای برای اجرا به آنان ابلاغ نشده است! این در حالی است که سیزدهم اردیبهشت ماه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نموده بود که زیان خریداران واحد های سرمایه گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم به وسیله اعطای سهام جبران خواهد شد.

همزمان با رونق گرفتن بازار سرمایه، دولت تصمیم گرفت در راستای اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی شرکت های دولتی را در قالب صندوق های ETF در اختیار مردم قرار دهد. یکی از این صندوق ها با نام پالایشی یکم معرفی گردید که متشکل از سهام 4 شرکت پالایشگاهی یعنی پتروشیمی اصفهان، پتروشیمی تهران، پتروشیمی بندرعباس و پتروشیمی تبریز بود. دولت هر واحد از پالایشی یکم را 10 هزار تومان به سهامداران فروخت.

همان زمان اعلام شد که این واحد ها با تخفیف 30 درصدی به مردم ارائه می گردد و هر دارنده کد ملی می تواند تا سقف 500 واحد یعنی 5 میلیون تومان از واحد های صندوق پالایشی یکم را خریداری کند. پذیره نویسی سهام پالایشی یکم، 30 شهریورماه خاتمه یافت. هرچند خریداران آن تا مدت ها بعد از خاتمه یافتن پذیره نویسی هم قادر به انجام معامله نبودند و سهام آنان بلوکه بود. آن هم در روز هایی که شاخص کل بورس هر روز ریزش داشت. در نهایت ناظر بازار بورس و اوراق بهادار از بازگشایی صندوق پالایشی یکم در 11 آذر ماه اطلاع داد. با این حال این صندوق قابل معامله دولتی تنها چند روز مثبت را تجربه کرد و بعد از آن مانند سایر سهم ها با فرایند نزولی روبرو و هر روز از ارزش آن کاسته شد. همین مساله اعتراض مردمی که با هدف سود قطعی این صندوق دولتی را خریداری نموده بودند به همراه داشت و در تجمعات اعتراضی که برگزار گردید هم یکی از گلایه های سهامداران ضرر شدید صندوق های ETF دولتی بوده و خواستار جبران این ضرر ها بودند.

وعده ها برای جبران زیان

اعتراضات که بالا گرفت، نمایندگان مجلس هم به گلایه از این اتفاق پرداختند و خواستار حمایت نهاد های مربوط از بازار سرمایه و جبران ضرر سهامداران صندوق دولتی پالایشی یکم شدند. محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در دولت دوازدهم بهمن ماه سال گذشته در پاسخ به مطالبات سهامداران صندوق های ETF دولتی با صحه گذاشتن بر ضرر سهامداران آن ها گفته بود: در ستاد مالی دولت صحبت کردیم، وظیفه داریم نگذاریم مردمی به نظر وزیر اقتصاد اعتماد کردند، ضرر نمایند. او از تدوین طرحی به دستور رئیس جمهوری وقت برای جبران ضرر این دسته از سهامداران اطلاع داده بود. با این حال با آغاز سال نو هم خبری از حمایت دولتی از سهامداران پالایشی یکم نشد.

ششم اردیبهشت ماه هم محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون مالی در گفت وگویی بر جبران خسارت صاحبان سهام صندوق پالایشی یکم که دچار زیان شده بودند، تاکید نمود و گفت باید مجموعه اقدامات در راستای ساماندهی بورس در دو سطح در دستور کار قرار گیرد. پورابراهیمی تاکید داشت که نخست باید موضوعات مربوط به این حوزه در سازمان بورس، شورای عالی بورس و سران قوا آنالیز و درخصوص آن ها تصمیم گیری گردد. چند روز بعد از مصاحبه رئیس کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مصوبه ای اطلاع داد که بر اساس آن زیان خریداران واحد های سرمایه گذاری صندوق قابل معامله پالایشی یکم جبران می شد.

محمدعلی دهقان دهنوی گفته بود که مقرر شده زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحد های سرمایه گذاری صندوق قابل معامله پالایشی یکم که واحد های مذکور را از دولت خریداری نموده و تا به امروز به فروش نرسانده اند، به وسیله اعطای سهام جبران گردد. او گفته بود: معمولا مردم در معامله با دولت توقع ضرر تماشا ندارند و از سوی دیگر دولت مانند هر ناشر دیگری، باید تا یک سال از سهمی که عرضه نموده است حمایت کند تا قیمت سهم به زیر قیمت در روز عرضه نرسد؛ بنابراین قرار شد سهم نو پالایشی یکم یا سهم های دیگر به سهامداران ETF هبه گردد.

یک روز بعد هم علی ربیعی، سخنگوی دولت از مصوبه سران قوا درباره بازار سرمایه اطلاع داد که یکی از بند های آن مربوط به جبران ضرر سهامداران پالایشی یکم بود. او گفته بود طبق مصوبه سران قوا مقرر شده تا زیان محقق شده خریداران واحد های سرمایه گذاری صندوق قابل معامله پالایشی یکم به وسیله اعطای سهام جبران گردد. به گفته او قرار بود این تصمیم در کنار مجموعه مصوبات ستاد مالی دولت، مدیریت بورس را برای جلوگیری از نوسان و زیان سرمایه داران خرد امکان پذیر کند. اما از آن تاریخ تا به امروز هنوز خبری از جبران زیان سهامداران صندوق پالایشی یکم نشده است.

سهامدارانی که با تشویق دولت به خریداری این صندوق ها روی آوردند، دیگر رویای به سود رسیدن این صندوق را در سر ندارند و تنها می خواهند سهامشان به قیمتی که آن را خریداری کردند، برسد. در طول یک سال گذشته دو بار این سهام توانسته به قیمت 10 هزار تومان که همان قیمت خرید بوده، برسد، اما سهامداران آن همواره در ضرر و در برترین حالت در نقطه سر به سر بوده اند. در حال حاضر هر سبد 500 واحدی پالایش 4 میلیون و 121 هزار تومان ارزش دارد که نشان از زیان بیش از 17 درصدی سهامداران اولیه آن دارد. صندوق هایی که قرار بود به توزیع ثروت در جامعه یاری کند و مردم با تشویق دولت و با هدف سودآوری قطعی به خرید آن روی آوردند، اکنون نه تن ها سود ننموده اند بلکه زیان ده هم هستند. وعده مسوولان و سیاستگذاران بورسی هم برای جبران این ضرر ها به نظر می رسد به فراموشی سپرده شده و معلوم نیست سرنوشت زیان این دسته از سهامداران مال باخته چه می گردد؟!

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وعده های توخالی برای جبران ضرر سهامداران صندوق پالایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده های توخالی برای جبران ضرر سهامداران صندوق پالایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید