دخترانی که المپیکی می شوند، اگر بمانند!

نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا پس از درخشش در بازیهای آسیایی حالا سودای حضور در المپیک دارند اما به این شرط که دغدغه هایشان از بین برود.

دخترانی که المپیکی می شوند، اگر بمانند!

به گزارش خبرنگاران، کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی سه ورزشکار دارد که با دو مدال به کشور برگشته اند که از این سه، دو نفر که بانوان قایقران هستند بهترین مدال ها را گرفته اند. نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا دو قایقران رویینگ ایران هستند که در بازی های آسیایی اندونزی دو مدال نقره کسب کردند. این دو سال گذشته در قهرمانی آسیا دو مدال طلا گرفته بودند اما سال جاری بعد از یک سال به مدال نقره رسیدند. البته همه کارشناسان اعتقاد دارند که تیم چهار نفره ایران می توانست طلا بگیرد اما رقابت این دو در قایق دو نفره با چین که قهرمانی دنیا را در کارنامه اش دارد بسیار سخت بود اما آنها مدال طلا را با فاصله بسیار کم به حریف چینی واگذار کردند.

نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا حالا در آستانه کسب سهمیه المپیک هستند اما با شرایط کنونی، بی توجهی های همیشگی و البته نامهربانی ها باعث گردیده تا دلسرد شوند. این دو قایقران می توانند در مسیر المپیک توکیو تاریخ سازی نمایند اگر حمایت شوند. مدال آوران قایقرانی ایران در بازی های آسیایی اندونزی مهمان خبرنگاران بودند و درباره مسیری که تا این افتخار طی نموده اند حرف زدند که صحبت هایشان را در ادامه می خوانید.

از نقره راضی نیستیم

نازنین رحمانی: به شخصه از دو مدال نقره راضی نیستم. به خصوص در چهار نفره که می توانستیم به مدال طلا برسیم اما در دو نفره با توجه به حضور قایق چین که قهرمان دنیا بود، محکوم به کسب مدال نقره بودیم. واقعا خیلی کوشش کردیم و از جان مایه گذاشتیم اما رقابت سخت بود. کار من که بعد از مسابقه به اکسیژن و برانکارد رسید.

مریم امیدی پارسا: من خیلی ناراضی هستم چون خیلی توان گذاشتیم. در چهار نفره صد درصد طلا بودیم اما یک سری اتفاق ها باعث شد طلا نگیریم. من که واقعا ناراضی ام. هرچی داشتیم گذاشتیم اما نشد و این خیلی زور دارد. به نظرم تنها دلیل اینکه چهار نفره طلا نگرفتیم همان موضوعی بود که همه می دانند. هرکار هم کردیم نشد که این اتفاق نیفتد اما نشد. البته معتقدم درباره این موارد مربی صحبت کند بهتر است.

اردوی چین برایمان خوب نبود

نازنین رحمانی: به نظرم در فاصله ای که با چین داریم نقش امکانات خیلی زیاد است. ما حتی اردوی چینی هم که رفتیم به دردمان نخورد و در میانه فشار تمرین ها را بیشتر کردیم تا اردوی چین جبران شود. به چین رفتیم و گفتیم مهد رویینگ است و بهترین تمرین ها را خواهیم داشت اما دیدیم که چند قایقران آماتور در آن کمپ تمرین می نمایند. کمپ آماتورها بود و پیست 1500 متر. یک تمرین خوب در آنجا نداشتیم و اصلا به درد ما نخورد و برگشتیم به میانه. فدراسیون رفته بود و امکانات را دیده بود اما خب وضعیت اردوی چین اصلا خوب نبود. آن کمپ قبلی که سال قبل رفته بودیم با تمام امکانات ضعیفش از این بهتر بود.

مریم امیدی پارسا: چین یک سال در اسپانیا بود و تمرین می کرد و زیر نظر بهترین مربی رویینگ کار کرد که قهرمان بازی های آسیایی شد. بهترین امکانات را داشتند و باید مدال طلا بگیرند. ما به اردویی در چین رفتیم که حریف تمرینی نداشتیم و همه آماتور در کنار ما بودند. همانطور که نازنین گفت ما سال گذشته در آن کمپ چین حداقل مشکل قایق و پیست نداشتیم و با ورزشکاران خوب تمرین کردیم اما اینجا اصلا وضعیت خوب نبود و اصلا به دردمان نخورد.

حمایت نیست اما تبعیض هست

نازنین رحمانی: ما سال قبل این همه مدال طلا آوردیم اما بازهم دیده نشدیم. هیچ توجهی به ما نگردیده اما چیزی که بیشتر ناراحتمان نموده برخی تبعیض ها است. واقعا تفاوت هایی محسوس در بین رشته ها و ورزشکاران وجود دارد. واقعا سختی رویینگ خیلی زیاد است و تحمل برخی اتفاق های دیگر کار را سخت تر می نماید. همه رشته های ورزشی سختی های خود را دارد اما در رویینگ اگر عاشق نباشی نمی مانی. سختی هایی داریم که برای هرکس قابل تحمل نیست اما برخی چیزها واقعا دلمان را می شکند. حتی بعد از همین مسابقات اندونزی اتفاقی افتاد که واقعا دل من شکست. انگار من هیچ کوششی ننموده بودم و مدالی برای قایقرانی نگرفته بودم. باور کنید که فقط هدفمان است که باعث می شود بمانیم و تمرین کنیم. ما جاهایی تمرین می کنیم که هیچ کس حتی یک هفته آن جا را تحمل نمی نماید. همین اردوی آخر دیدید که جایی تمرین می کردیم که حتی موبایل آنتن نمی داد و ما وقت بیکاری نقاشی می کردیم و کتاب می خواندیم. باید حمایت شویم. حمایت نیست و حتی بین خودمان تبعیض هست.

مریم امیدی پارسا: ما مدال داریم اما کمتر دیده می شویم. سختی های تمرین را تحمل می کردیم و تنها امیدمان کسب دوباره مدال بود. آن حسی که پرچم کشور بالا می رود فوق العاده است. البته کاری هم نمی توانیم بکنیم. بهتر است بگویم که برای خودمان تحمل می کنیم. نمی شود کاری کرد و اعتراضی داشت. ما برای خودمان و آن حس و عشقی که داریم فضا را تحمل می کردیم. واقعا سخت است که این همه فشار تمرین را تحمل کرد. حال در این میان برخی تبعیض ها نیز بود اما ما بازهم برای خودمان تحمل کردیم نه کس دیگر. ما به چشم می دیدیم که تبعیض هایی بود. شاید اوایل خیلی اذیت می شدیم اما دیگر کار به این کارها نداشتیم و کار خودمان را می کردیم. فاصله ما با مدال طلا خیلی کمتر از قایق های دیگر بود اما انگار ما هیچ مدالی نگرفته بودیم. خیلی ناراحت شدیم وقتی آن رفتار را دیدیم.

تکه کلام اعصاب خرد کن!

نازنین رحمانی: من و مریم خیلی نزدیک به هم هستیم اما به هر حال برخی کارها باعث می شود که اعصاب دیگری خرد شود. مثلا مریم یک تکه کلام دارد که هروقت عصبانی می شود می گوید. او با عصبانیت می گوید: عزیزم! این عزیزم اعصاب من را خرد می نماید. حرص می خورم با این تکه کلام(با خنده)!

مریم امیدی پارسا: نازنین خیلی آرام و یواش کارهایش را انجام می دهد. عجله داریم اما خیلی آرام و اعصاب خرد کن کارهایش را انجام می دهد(با خنده). این بدترین ویژگی اش است. اما از صمیم قلب می گویم که نازنین واقعا هم تیمی خوبی است. خیلی خوب حمایت می نماید و می داند که چطور باید پارو بزند. واقعا عالی کار می نماید.

ارنج بسیار خوبی داریم

نازنین رحمانی: من و مریم به این فکر کردیم که دو نفره پارو بزنیم. سال قبل با سولماز عباسی مشورت کردیم و او نیز گفت که جیوگا هم این نظر را دارد. از آنجا آغاز شد و کنار هم نشستیم و بهترین دو نفره سبک وزن شدیم. این ارنج خیلی سخت است چون سهمیه المپیک دارد و کشورها خیلی روی این قایق سرمایه گذاری می نمایند اما تا اینجا خوب کار نموده ایم. دو سال است که تمام قایق های آسیا را گرفته ایم و تنها از قایق چین در بازی های آسیایی عقب افتادیم. خدا را شکر خیلی هم باهم یکی هستیم و اصلا اختلافی هم نداشته و نداریم.

مریم امیدی پارسا: من و نازنین نزدیک به دو سال است که همیشه باهم هستیم و در اردو با هم زندگی می کنیم. خیلی چیزها را باهم حل می کنیم. از نظر روحی به هم یاری می کنیم. کاملا حمایت می کنیم از هم تا به مشکل نخوریم. به نظرم هم ترکیب فوق العاده ای داریم و تا اینجا نیز عملکرد و نتایج خوبی داشته ایم.

اگر باشیم سهمیه المپیک می گیریم

نازنین رحمانی: اگر در قایقرانی بمانم سهمیه المپیک می گیریم. به نظرم کسب سهمیه المپیک به این سادگی ها نیست. سه قایق سهمیه می گیرند و واقعا سنگین است. با اینکه چین هم محتمل است در دنیای سهمیه بگیرد و سه کشور جز چین شانس سهمیه داشته باشند اما باز هم احتیاج به حمایت داریم و با همین وضعیت نمی توان سهمیه گرفت. در دختران هنوز دو نفره سهمیه نگرفته ایم و اتفاق بزرگی است که به این سهمیه برسیم اما اصلا کار ساده ای نیست. کسب سهمیه المپیک به حمایت ها بستگی دارد. از طرف فدراسیون، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید حمایت شویم. واقعا سختی های ما زیاد است. ما در سرما و گرما در آب هستیم. دوازده ماه سال در اردو هستیم. رشته های دیگر قایقرانی هم شرایطی مثل ما ندارند. اردوهایی داریم که کسی نمی تواند دو روز در آنجا باشد و در آن مکان بماند. زندگی ما کاملا تحت تاثیر رویینگ می شود و من به شخصه اگر بخواهم بمانم بستگی به این دارد که شرایط بهتر می شود یا نه.

مریم امیدی پارسا: کسب سهمیه المپیک واقعا کار سختی است. ما هم کنار هم خوب هستیم. دو نفره ما کنار هم قوی است و اگر یک نفر نخواهد باشد یا حمایت نشویم و امکانات در اختیار ما نباشد نتیجه نمی گیریم. به هر حال کسب این موفقیت بستگی به اتفاق های زیادی دارد. برای رسیدن به اهداف بزرگ احتیاج به امکانات و برنامه ریزی های خوب داریم. شاید در ایران اصلا رسیدن به مدال المپیک شدنی نباشد چون امکانات و حمایت ها نیست اما واقعا این پتانسیل وجود دارد. ما اکنون با این نتیجه سهمیه المپیک داریم اما اینکه فکر کنیم قطعا المپیکی می شویم اشتباه محض است.

امکانات آسیایی ها باورکردنی نیست

نازنین رحمانی: باورتان نمی شود که آسیایی ها چقدر امکانات دارند و سرمایه گذاری می نمایند. آرزوی ما نشستن در قایق هنگ کنگی ها است. در بازی های آسیایی استرس شکستن پارو در مسابقه را داشتیم. باز قایق هایمان خوب بود اما پاروهایمان کهنه و ترک خورده بود. در کل مسابقه فقط استرس شکسته شدن پارو را داشتیم. پاروهایی که چند سال با آنها کار نموده بودیم را به اندونزی بردیم و فقط نگران بودیم که بدشانسی بیاوریم و آنها بشنمایند. قرار بود پارو بخرند اما نخریدند. رویینگ احتیاج به یک حمایت خوب دارد. اکنون ما هیچ ارتباطی با مسوولان نداریم و این هم باعث می شود که خیلی از کمبودهای ما دیده نشود.

مریم امیدی پارسا: شما حساب کنید یک لحظه پارو شکسته می شد. چه اتفاقی می افتاد؟ یک سال زحمت ما به هدر می رفت. با این امید به اندونزی رفتیم که قایق و پارو خریداری گردیده اما با همان پاروهای قدیمی باید مسابقه می دادیم. استرس مسابقه یک طرف و استرس این موضوع در طرف دیگر. در مجموع ما برای موفقیت به اردوهای برون مرزی و اروپایی خوب احتیاج داریم. ما به امکانات خوب و اردوهای اروپایی احتیاج داریم چون در ایران نمی شود تمرین خوب داشت. سال جاری مربی مان بهناز مرادخانی کل سال در فدراسیون بود و کوشش می کرد تا امکانات بگیرد. واقعا اگر بخواهیم کاری کنیم و نتیجه ای بگیریم باید اردوی برون مرزی داشته باشیم.

حمایت های مالی هم مهم است

نازنین رحمانی: در کنار این موضوع حمایت های مالی هم مطرح است. آقای صالحی امیری وقتی حقوق های ما را فهمید خودش می گفت شرمسار است. من 500 هزار تومان می گیرم و مریم 400 هزار تومان. در شرایطی که هزینه رفت و آمد و مکمل ها نیز برعهده خودمان است.

مریم امیدی پارسا: دختران رویینگ احتیاج دارند که بیشتر دیده شوند. اسپانسرهم نمی آید چون دیده نمی شویم. من هم باشم حمایت نمی کنم. وقتی از خودمان توجه نمی بینیم بیرونی ها هم حق دارند. ما واقعا دیده نمی شویم و این هم یک مسئله ای است که در رویینگ وجود دارد. مسائل مالی هم که معین است. با این حقوق ها ما از جیب خرج می کنیم. با 400 هزار تومان چه کاری می توان انجام داد؟ اگر می خواهیم سهمیه المپیک بگیریم باید همه چیزمان خوب باشد. باید در سطح المپیک باشیم و کار کنیم.

کم کردن وزن به چشم و قلبم صدمه می زد

نازنین رحمانی: من برای وزن کم کردن با سه پزشک تغذیه مشورت کردم. 61 کیلو بودم و پزشک می گفت درصد چربی ام از کم هم کمتر است. انقدر چربی بدنم کم بود که نزدیک بود چشم ها و قلبم آسیب ببیند اما بازهم وزن کم کردم تا 55 کیلوگرم شوم. ما حرفی هم بزنیم شاید برخی ناراحت شوند اما باور کنید ما اصلا برای خودمان حرف نمی زنیم. وقتی پتانسیل بالا است و بچه ها می توانند مدال بگیرند چرا از تیم حمایت نشود؟

مریم امیدی پارسا: ما دلمان می سوزد که حرفی می زنیم. من دکتر می رفتم می گفت که باید وزن اضافه کنی. درصد چربی من کمتر از حد معمول بود اما بازهم تحمل می کردیم تا وزن کم کنیم وسر مسابقه 55 کیلوگرم شدم. بازهم دیده نمی شویم و قرار است سکه هایمان هم نصف شود چون در قایق دونفره و چهار نفره مدال گرفته ایم. خب این درست نیست و ما را دلسرد می نماید.

تیمی حساب شدن سکه های ما کم لطفی است

نازنین رحمانی: واقعا کم شدن سکه های ما به عنوان رشته تیمی کم لطفی است. کار در قایق گروهی واقعا سخت است. اصلا مثل رشته های تیمی نیستیم اما خب کسی به این مساله توجه نمی نماید. البته باید از ما هم در وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک حمایت شود. نوشاد عالمیان بعد از 50 سال مدال آورد دیدید که چقدر روی او مانور دادند و ارزش کارش را نشان دادند.

مریم امیدی پارسا: ما دو مدال نقره گرفتیم. در جدول رده بندی دو مدال ما به حساب می آید اما بازهم جایزه دو مدال نقره به ما تعلق نمی گیرد. از طرف دیگر رشته ما واقعا تیمی نیست. قایقرانی گروهی کارش خیلی سخت تر است چون احتیاج به هماهنگی بسیار بیشتری دارد. مدال ما با یک تیمی که چند نفر هستند و بازیکن ذخیره دارند نباید یکی باشد. در همین قایق دو نفره ما که المپیکی است یک پاروی اشتباه نتیجه را خراب می نماید و اصلا مثل رشته های تیمی نیست. از طرف دیگر واقعا وضعیت اردوهای ما مثل باقی رشته ها نیست. من اعتراض نمی کنم و فقط هدفم این است که بهتر باشیم.

اکنون مربی هم نداریم

نازنین رحمانی: ما الان مربی هم نداریم. بهناز مرادخانی رسما خداحافظی کرد و واقعا هیچ جایگزینی نداریم. فدراسیون باید به فکر مربی هم برای تیم زنان باشد. سال آینده رقابت های مهمی پیش روی ما است.

مریم امیدی پارسا: اکنون کسی را نداریم که مربی تیم زنان شود. خانم مرادخانی هم حق داشت واقعا. تصمیم گرفته که بعد از سال ها به زندگی اش برسد. امکانات هم نیست و به او هم توجه نمی شود.

رویینگ باید بیشتر شناخته شود

نازنین رحمانی: به نظرم یکی از راه هایی که باعث می شود رویینگ دیده شود برگزاری لیگ است اما این اتفاق زمان بر است. همان پیست میانه اگر تجهیز شود خیلی خوب است و به درد رویینگ می خورد. لیگ برگزار شود بیشتر شناخته می شویم اما زمان بر است. با این حال آن پیست میانه کلا برای رویینگ خیلی خوب است و باید تجهیز شود.

مریم امیدی پارسا: به نظرم باید در قایقرانی به این موضوع توجه شود که فضایی به وجود بیاید که ما بیشتر دیده شویم. باید از نظر رسانه ای توجه بیشتری به ما شود. چرا ما که اینقدر مدال داریم اصلا شناخته گردیده نیستیم؟ اینکه ما مدال آوردیم اتفاق خوب برای فدراسیون است و فدراسیون باید این فضا را ایجاد و البته از آن برای دیده شدن خودش استفاده کند. البته رویینگ رشته جدیدی است و احتیاج به زمان دارد تا بیشتر شناخته شود. رسانه ها هم باید توجه نمایند. اوایل که می گفتیم رویینگ فکر می کردند همان است که یک طبل دارد. دراگون بوت را می گفتند. ما مقصر نیستیم که شناخته گردیده نیستیم اما قطعا اگر توجه ها بیشتر شود شرایط بهتر خواهد شد.

ورزشکاران ایران خلاءها را با غیرت پر می نمایند

نازنین رحمانی: قدمت کشورهای آسیایی و امکاناتشان خیلی بیشتر از ما است اما اینکه ما مدال آورده ایم به پشتکار و کوشش مضاعف ما برمی شود. شاید باور نکنید اما کشورهای آسیایی امروز 40 سال آینده رویینگ ایران هستند. کمپ تمرینی تیم ملی ایران به اندازه کمپ یک باشگاه چین نیست. وسایل بدنسازی شان و قایق هایشان همه چیزشان از ما بهتر است. ما جاهایی تمرین می کنیم که آماتورهای کشورهای دیگر هم حاضر نیستند در آن تمرین نمایند. ما سال گذشته در شرایطی تمرین ها را آغاز کردیم که حداقل امکانات را نداشتیم و کارمان واقعا سخت بود.

مریم امیدی پارسا: فاصله بین آغاز تا مدال آوری قایقرانی کم است اما احتیاج به کوشش زیاد دارد. یعنی اگر وقت نگذارید مدال کسب نمی شود. من واقعا کوشش کردم. ویژگی اصلی من پشتکار من بود. در رویینگ اگر کوشش نکنیم موفق نمی شویم. مدال آوری هم راحت نیست. شاید مدت کمی در رویینگ بودم اما خیلی بیشتر کوشش کردم. اصل ماجرا این است که ورزش ایران روی غیرت ورزشکارانش می چرخد. با غیرت مدال می گیرند. کمبودها را با زحمت بیشتر جبران می نمایند. به نظرم ورزش ایران با امکانات کنونی کار بزرگی می نماید و این نتایج کسب می شود.

رویینگ هیجان زیادی دارد

نازنین رحمانی: من دراگون بوت و کانوپولو کار کردم و قبلش 8 سال شنا به صورت حرفه ای کار نموده ام اما رویینگ واقعا هیجان زیادی دارد و خیلی این رشته را دوست دارم.

مریم امیدی پارسا: رویینگ رشته سختی است. سنگین است اما یک رشته ورزشی کامل و مناسب برای فرد است. در رویینگ همه اعضای بدن فعال است و تقویت می شود. این خیلی خوب است. یک ورزش کامل که در کنارش هیجان هم دارد. رویینگ شرایطی دارد که بر زندگی معمولی هم تاثیر می گذارد. رویینگ ورزش استقامتی است و صبر و تحمل فرد را بالا می برد. تاثیرات رویینگ بر زندگی شخصی من کاملا مشهود است. این ویژگی کافی است که دوستداران ورزش به سمت آن بیایند. من رشته های ورزشی مختلفی را دنبال کردم. به دوچرخه سواری علاقه زیادی داشتم. مدال طلای استانی را هم دارم اما رویینگ را انتخاب کردم. دلیل انتخاب رویینگ این بود که برایم جالب و جذاب است. هیجان بیشتری برایم دارد.

اوقات فراغت با استراحت می گذرد

نازنین رحمانی: این روزها من استراحت می کنم. یکسری کارهای عقب افتاده را انجام می دهم. کارهای دانشگاهم را انجام می دهم. فعلا همین کارها را انجام دهم. البته در نظر دارم که در کرمانشاه کار مربی گری هم بکنم. بعد از درسم هم کارهای استخدامی قهرمانان را دنبال خواهم کرد.

مریم امیدی پارسا: من در اوقات فراغت کتاب می خوانم. اکنون هم که اردو نداریم به یکسری کلاس های ورزشی می روم اما بیشتر استراحت می کنم. من دانشگاه تربیت معلم هستم و آنجا درسم را هم ادامه می دهم.

گفت وگو از عنایت حسینیان - خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دخترانی که المپیکی می شوند، اگر بمانند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخترانی که المپیکی می شوند، اگر بمانند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید