5 تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن

خبرنگاران: اغلب افراد به ورزش و انجام تمرینات بدنی اهمیت می دهند و معمولا برنامه مشخصی را در زندگی خود به تمرینات فیزیکی اختصاص می دهند. ولی معمولا این نکته فراموش می گردد که باید ذهن را هم ورزش داد و برای پرورش و تقویت آن برنامه ریزی کرد.

5 تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن

اگر قصد دارید تمرکز خود را تقویت و مفاهیم جدید را بهتر درک کنید، باید به دنبال روش های تمرین حافظه و ذهن خود بگردید. تمرینات ذهنی به شما یاری می نماید تا حافظه و مغز فعالی داشته باشید. ممکن است با گذشت زمان دیگر به دنبال یادگیری مسائل جدید نباشید، مطالعه را کنار بگذارید و دانش جدیدی نیز کسب نکنید، ولی باید در همین نقطه گفت که با این روند زندگی در مدت زمان کوتاهی ذهن و حافظه تان با چالش های جدیدی روبرو می گردد که قطعا چندان خوشایند هم نیستند. به همین دلیل برای جلوگیری از این مشکل 5 تمرین ذهنی فوق العاده را با شما به اشتراک می گذاریم تا ذهن خود را برای مدت طولانی تری جوان و زیرک نگه دارید.

1- مسائل را هر روز با خود مرور کنید

آیا شب قبل از امتحان را به خاطر می آورید که با چه سرعتی در حال یادگیری و ورود اطلاعات مختلف به درون مغز خود بودید؟ باید بدانید که این روش یک تمرین عالی برای حافظه محسوب می گردد. البته که بسیاری از افراد با گذشت زمان یادگیری و آموزش را متوقف نموده و به یادآوری مطالب مختلف را هم کنار گذاشته اند. برای انجام این تمرین احتیاج نیست به سراغ یادگیری رشته یا تخصص جدیدی باشید.

کافی است در ساعات عصر یا شب هنگام همه آنچه در طول روز انجام داده اید، اتفاق هایی که برایتان افتاده است و مواد غذایی که خورده اید را به سادگی با خود مرور کنید. همین موارد برای مرور و یادآوری به صورت روزانه یاری نماینده هستند.

نوشتن خاطرات روزانه هم روش مناسبی خواهد بود و اطمینان حاصل می نماید که مجبور می شوید این تمرین را به صورت روزانه انجام دهید. شاید به نظر برسد هدفی پشت این راه حل وجود ندارد، ولی باید بدانید که مرور آنچه در طول روز پیش آمده تمرین فوق العاده ای برای ذهن و حافظه شماست.

2- نقشه ذهنی بسازید

حافظه فضایی تان چگونه است؟ برای بسیاری از افراد یادآوری مکان ها و راستا رسیدن به آن ها سخت به نظر می رسد و در بسیاری مواقه نمی توانند فضا های مختلف را در ذهن خود مجسم نمایند. اگر شما هم به این مشکل دچار هستید، خلق نقشه ذهنی تمرین فوق العاده ای برای تقویت حافظه فضایی شما خواهد بود.

آنچه باید در این تمرین انجام دهید به این صورت است: هر زمان که به مکان جدیدی می روید، بعد از بازگشت به خانه نقشه آن را در ذهن مجسم کنید، آن را خلق کنید و روی کاغذ بکشید. این روش هم حافظه فضایی و هم حافظه بصری شما را بهبود می بخشد. آیا به نظرتان این تمرین بی نظیر نیست؟

3- از دست مخالف خود بهره ببرید

چپ دست هستید یا راست دست؟ یکی از جالب ترین تمرینات ذهنی این است که همه کار های معمول خود را با دست غیر غالب خود انجام دهید. برای مثال اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ خود بنویسید یا دندان ها را با دست چپ مسواک بزنید. بدون شک در آغاز انجام این تمرین متوجه می شوید که تمرین به شدت سخت است، ولی نگران نباشید، این برداشت کاملا طبیعی به نظر می رسد. برای آنکه بتوانید از دست غیر معمول خود بهره ببرید، کوشش بیشتری احتیاج دارید. ولی بدانید که نتیجه این تمرین مثبت و بی نظیر است، شما در این تمرین به سختی در حال فعالیت و تمرین هستید.

4- برنامه معمول زندگی را تغییر دهید

شاید به نظر احمقانه باشد، ولی زمانی که برنامه زندگی معمول و عادت شده تان را تغییر دهید، در واقع در حال تمرین دادن به خودتان هستید. برای مثال به جای استفاده کردن از آسانسور، از پله ها به طبقه مورد نظر بروید و به جای روش کاری همیشگی تان، یک برنامه دیگر را پیش بگیرید. این کار سطح توجه شما را تقویت می نماید و باعث هوشیاری بیشترتان می گردد. این روش به این دلیل اثرگذار و مثبت است که باعث می گردد با مسائل جدید روبرو شوید. زمانی که فعالیتی را با روال همیشگی خود انجام دهید، به اطراف خود توجه کمتری خواهید داشت.

برای مثال اگر از راستا جدیدی به محل کار خود بروید، مجبورید بیشتر به آن فکر و توجه کنید که باید در کدام خیابان به جهت راست بروید یا اگر راستا را اشتباه رفته اید، به کدام سمت تغییر جهت بدهید. سپس می توانید زمانی که به خانه بازگشتید، این تمرین را با ساخت نقشه ذهنی تلفیق کنید تا ذهنتان را فعالتر نگه دارید.

5- هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید

این تمرین به آن معنا نیست که حتما باید در دوره تخصصی جدیدی ثبت نام کنید یا رشته خاصی را پیش بگیرید. در زندگی روزمره خود مسائل بسیاری وجود دارند که می توانید آن ها را به چشم تمرین نگاه کنید و از آن چیز های جدیدی بیاموزید. برای مثال می توانید شماره تلفن یا آدرسی از یک دوست که همواره عادت دارید در موردش سوال بپرسید و هرگز آن را به یاد نمی سپارید را حفظ کنید. این مورد هم به نوعی یادگیری محسوب می گردد و مفید خواهد بود.

آیا هرگز برای تقویت حافظه خود هیچکدام از این تمرینات را انجام داده اید؟ به نظر شما کدام تمرین مفید و کاربردی تر است؟ علاوه بر تمرینات ذکر شده، روش های متنوع و بیشتری نیز برای تقویت ذهن و حافظه وجود دارد، برای مثال تمرینات سودوکو و استفاده از اپلیکیشن های مخصوص برای فعال نگه داشتن ذهن در این دسته قرار می گیرند. این نکته را به یاد داشته باشید که تمرینات ذهن و حافظه در به یادسپاری مسائل مختلف و فراموش نکردن آن ها تاثیر به سزایی دارد. انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی برای سلامت جسم و روان مفید است و می تواند سبک زندگی بهتری برایتان رقم بزند. پس هر چه زودتر دست به کار شوید.

منبع: steptohealth

منبع: برترین ها

به "5 تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید