اسکنری که صدای بیماران نباتی می شود!

به گزارش مجله فوتبال، اگر چه جای خوشحالی زیادی از ابداع این اسکنر ها وجود دارد، اما از این نکته نباید غافل شد که متخصصان هشدار می دهند این اسکنر مغزی ممکن است تنها روی افراد محدودی کار کند.

اسکنری که صدای بیماران نباتی می شود!

یک اسکنر جدید به بیمارانی که در حالت زندگی نباتی هستند اجازه می دهد به سئوالات با بله یا خیر پاسخ دهند. برای برخی افرادی که دچار صدمات شدید می شوند، امکان ارتباط با دیگران غیرممکن می شود و غالباً با زحمت پزشکان قادر به ادامه حیات هستند و اصطلاحا یک زندگی نباتی را تجربه می کنند و خانواده هایشان موظف به اتخاذ تصمیمات مهم برای آن ها هستند.

به گفته دانشمندان، اکنون اسکنر های جدیدی برای خواندن مغز، توسعه یافته اند که می توانند این شرایط را اصلاح کنند. آدریان اوون از دانشگاه وسترن انتاریو در کانادا می گوید: اگر بتوانید از فردی که در این شرایط است، سؤال کنید و پاسخ دریافت کنید، فرایند درمان بسیار ساده تر خواهد بود.

اوون و همکارانش این اسکنر های جدید را توسعه داده اند و آن را روی افرادی که در شرایط نباتی قرار داشته اند آزمایش کرده اند. این اختراع جدید با ردیابی بخش هایی از مغز که در پاسخ به سوالات واکنش می دهند، کار می کند.

اوون معتقد است از این طریق می تواند پاسخ های بله یا خیر بیمار را در پاسخ به سئوالات تحلیل کند. این روش تقریباً در حدود یک پنجم از افراد موفقیت آمیز بوده است. این اسکنر از طیف سنجی کاربردی نزدیک به مادون قرمز استفاده می کند. این تکنیک کاملاً غیر تهاجمی است و می تواند در کنار تختخواب اجرا شود، زیرا تنها به یک سربند (هدست) نیاز است.

اوون در حال استفاده از اسکنر های ابداعی خود برای مقابله با برخی موارد بسیار مهم است. وی افرادی را که در بخش مراقبت های ویژه پس از تحمل یک آسیب دیدگی شدید مغزی هستند، بررسی می کند؛ بنابراین پزشکان با این اسکنر ها قادر خواهند بود با بیماران ارتباط برقرار کنند.

اوون می گوید: تصمیمات سخت راجع به ادامه حیات بیمار یا جدا کردن دستگاه ها به طور معمول در 10 روز اول گرفته می شود. اکنون آنچه اوون در تلاش برای تحقق آن است، این است که به بیماران این اجازه را بدهد که خودشان تصمیم بگیرند.

این روش همچنین می تواند برای بررسی میزان شانس بیماران برای بهبودی استفاده شود. چنانچه تا به امروز مشخص شده است که افرادی که می توانند به این اسکنر های مغزی پاسخ دهند، شانس بیشتری برای نجات یافتن از شرایط زندگی نباتی خود داشتند.

اگر چه جای خوشحالی زیادی از ابداع این اسکنر ها وجود دارد، اما از این نکته نباید غافل شد که متخصصان هشدار می دهند این اسکنر مغزی ممکن است تنها روی افراد محدودی کار کند.

پائول دین از انجمن مراقبت های ویژه انگلستان می گوید: این اختراع به طور بالقوه مهیج است، اما من نمی خواهم که مردم بی فایده امیدوار شوند، چرا که ممکن است فقط روی یک گروه بسیار اندک از بیماران کارایی داشته باشد.

با این وجود، این اختراع اولین قدم مثبت رو به دنیایی است که ممکن است به افراد بی هوش یا فاقد توانایی برقراری ارتباط امکان حرف زدن درباره شرایط و آینده خود را داشته باشند.

منبع: فرادید

به "اسکنری که صدای بیماران نباتی می شود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکنری که صدای بیماران نباتی می شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید