آمانو از تنش بر سر برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با ابراز نگرانی از افزایش تنش بر سر موضوع هسته ای ایران، گفت امیدوار است به وسیله گفت وگو این تنش ها کاهش یابد.

آمانو از تنش بر سر برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه از آنچه تنش بر سر برنامه هسته ای ایران خواند، ابراز نگرانی کرد و گفت امیدوار است تنش های کنونی به وسیله گفت وگو کاهش یابد.

بر اساس متنی که در پایگاه اطلاع رسانی آژانس منتشر شده، آمانو در ابتدای نشست امروز شورای حکام در شهر وین اتریش، درباره ایران، با اشاره به تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای توقف اجرای بعضی از تعهدات برجامی، گفته است: من درباره افزایش تنش ها بر سر موضوع هسته ای ایران نگران هستم. همانگونه که دائما تأکید نموده ام، تعهدات مرتبط با هسته ای که ذیل برجام توسط ایران اجرایی شد، برای راستی آزمایی هسته ای دستاوردی مهم است.

وی اضافه کرد: از این رو، امیدوارم بتوان راهی یافت که این تنش را به وسیله گفت وگو کاهش دهد. لازم است که ایران تعهدات مرتبط با هسته ای خود ذیل برجام را به طور کامل اجرا کند. این آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد اعلام شده ایران ذیل توافقنامه پادمان ها، ادامه می دهد. ارزیابی درباره عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای ایران، ادامه دارد.

آمانو آدینه دو هفته پیش در گزارش فصلی تازه خود درباره وضعیت برنامه هسته ای ایران، بار دیگر تایید کرد که جمهوری اسلامی ایران به مفاد توافق هسته ای با گروه 1+5 پایبند بوده است.

با این وجود، ایران 18 اردیبهشت در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، اظهار داشت اگر طرف های باقی مانده نتوانند ظرف 60 روز راهی بیابند که منافع مالی متصور در برجام محقق گردد، جمهوری اسلامی اجرای تعهدات خود در این توافق را متوقف می نماید. ایران همچنین اعلام نموده دیگر برای ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین خود، سقفی قائل نیست، هرچند که میزان ذخایر این مواد هنوز به سقف های مجاز برجام نرسیده است. تصمیمات جمهوری اسلامی ایران بر اساس بندی از برجام است که عنوان می نماید بازگشت تمام یا بخشی از تحریم ها، توجیهی برای توقف اجرای تعهدات ایران خواهد بود.

مسئله برنامه هسته ای ایران و گزارش تازه آمانو، از موضوعاتی هستند که در نشست امروز شورای حکام آژانس مورد بحث و آنالیز قرار گرفته اند. قرار است آمانو عصر امروز در یک نشست خبری به سؤالات خبرنگاران در این مورد پاسخ دهد.

روز شنبه خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال اطلاع داد که آژانس اخیرا در گزارشی فنی درباره فراوری اورانیوم با غنای پایین ایران، اعلام نموده است که ایران در حال حاضر ماهانه 12 کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین فراوری می نماید که این رقم 3 تا 4 برابر بیشتر از میزان متوسط غنی سازی ایران در ماه های گذشته است. سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران چندی پیش اعلام نموده بود که میخواهد سرعت غنی سازی را به چهار برابر افزایش دهد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمانو از تنش بر سر برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمانو از تنش بر سر برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید