سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

جانشین قدرتمند تلسکوپ فضایی هابل دور بعدی آزمایشات خود را با موفقیت به اتمام رسانده و از آزمایشِ قرار دریافت در معرض شرایط دمایی سخت در محفظه خلاء که به منظور اطمینان از توانایی تحمل چنین شرایطی در فضا انجام شد سربلند بیرون آمده است.

سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک تایمز، تلسکوپ فضایی جیمز وب متعلق به ناسا یک آزمایش حیاتی دیگر را این بار برای ارزیابی توانایی آن در انجام نقش خود در فضای خلاء با موفقیت پشت سر گذاشت.

سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا(NASA) بیان کرد که جانشین تلسکوپ فضایی هابل روز پنج شنبه 30 مه تست نهایی خلاء حرارتی خود را با موفقیت به خاتمه رسانده است.

جین دیویس مدیر برنامه تلسکوپ جیمز وب گفت: تیم هایی از نورث روپ گرومن(Northrop Grumman) و مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا این آزمایش را انجام دادند.

نورث روپ گرومن شریک تجاری صنعتی ناسا برای توسعه این پروژه است.

تلسکوپ جیمز وب در این آزمایش جدید درون یک محفظه خلاء حرارتی قرار داده شد. تکنسین ها و مهندسان هوا را از محفظه کشیدند تا خلاء فضایی را شبیه سازی نمایند. سپس تلسکوپ را در معرض حرارت شدید و همچنین دمای بسیار سرد (محدوده دمای منفی 148 درجه سانتیگراد تا 101 درجه سانتیگراد) قرار دادند.

به گفته ناسا این آزمایش تعیین کرد که سخت افزارهای تلسکوپ فضایی جیمز وب قادر به مقاومت در برابر تغییرات دما خواهد بود که در سراسر مأموریت با آن روبرو خواهد شد.

نیمی از این تلسکوپ فضایی آزمایشات را در آزمایشگاه نورث روپ گرومن به طور کامل پشت سر گذاشته است در حالی که نیمه دیگر که شامل ابزار تلسکوپ و ابزار علمی است در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون در حال آزمایش است.

گام بعدی اتصال دو نیمه این تلسکوپ فضایی قدرتمند است. آژانس فضایی گفت که تلسکوپ فضایی جیمز وب که گفته می گردد بزرگترین و پیچیده ترین تلسکوپ فضایی تاریخ است، قبل از پرتاب هنوز هم باید تحت مرحله نهایی آزمایشات و ارزیابی قرار گیرد.

ناسا پس از یک سری از مسائل و تاخیرها در آماده سازی و پرتاب تلسکوپ جیمز وب انتها خود را متعهد به پرتاب این تلسکوپ فضایی در روز 30 مارس 2021 کرد. این رصدخانه فضایی که توسعه آن از سال 1996 آغاز شده از آن موقع تاکنون به مدت دو دهه گذشته همچنان در حال توسعه است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که حاصل همکاری بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است، به مطالعه تاریخ دنیا خواهد پرداخت.

توماس زوربوچن مدیر ارشد ناسا گفت: هرچه بیشتر در خصوص دنیا بدانیم، بیشتر متوجه اهمیت تلسکوپ جیمز وب برای پاسخ دادن به سوالات بسیار مهم خود می شویم. سوالاتی که حتی قبل از طراحی این تلسکوپ نمی دانستیم چگونه آنها را بپرسیم. تلسکوپ جیمز وب آماده است تا به این سوالات پاسخ دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید