خطر سکته با خواب زیاد

به گزارش مجله فوتبال، محققان دریافتند افرادی که در طول شب به مدت طولانی می خوابند و چرت نیمروزی طولانی ای هم دارند بیشتر در معرض ریسک سکته هستند. همچنین اختلال در خواب در مقایسه با خواب باکیفیت خوب، ریسک سکته را تا 29 درصد افزایش می دهد.

خطر سکته با خواب زیاد

محققان هشدار می دهند افرادی که 9 ساعت یا بیشتر در طول شب خوابیده یا چرت نیمروزی طولانی دارند، باید نگران ریسک سکته باشند.

محققان چینی عنوان می نمایند افرادی که خواب شبانه و چرت نیمروزی شان بسیار طولانی است تا 85 درصد با ریسک سکته روبرو هستند. خواب نیمروزی منظم 90 دقیقه ای در مقایسه با چرت نیمروزی 30 دقیقه ای یا کسانی که اصلا چرت نیمروزی ندارند، ریسک سکته را تا 25 درصد افزایش می دهد.

دکتر ژیومین ژانگ، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ چین، در این باره می گوید: افراد، مخصوصا افراد میانسال و مسن تر، باید توجه بیشتری به مدت زمان خواب شان در طول شب و در نیمروز داشته باشند چراکه میزان زمان مناسب خواب و حفظ کیفیت خوب خواب بر سایر رفتار های مرتبط با پیشگیری از سکته نقش دارد.

هنوز تعیین نیست که چگونه خواب و ریسک سکته بهم مرتبط هستند. اما مطالعات دیگری هم نشان داده اند که خواب بیش از اندازه طولانی و کیفیت بد خواب با کلسترول بالا و چاقی مرتبط هستند و هر دو این ها از فاکتور های پرخطر بیماری قلبی و سکته محسوب می شوند.

این مطالعه شامل داده های مربوط به حدود 32 هزار نفر در چین با میانگین سنی 62 سال بود. در طول میانگین 6 سال پیگیری شرایط این افراد، بیش از 1500 شرکت نماینده دچار سکته شده بودند.

محققان دریافتند افرادی که در طول شب به مدت طولانی می خوابند و چرت نیمروزی طولانی ای هم دارند بیشتر در معرض ریسک سکته هستند. همچنین اختلال در خواب در مقایسه با خواب باکیفیت خوب، ریسک سکته را تا 29 درصد افزایش می دهد.

محققان معتقدند افرادی که خواب طولانی مدتی دارند در حقیقت تحرک فیزیکی کمتری دارند که منجر به افزایش ریسک چاقی، کنترل ضعیف قندخون و فشار خون می گردد.

منبع: فرادید

به "خطر سکته با خواب زیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر سکته با خواب زیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید